Newsletter - zapisz się i zyskaj 15% na pierwsze zakupy!

Jak dobrać idealny kask narciarski?


Sporty zimowe uwielbiane są zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. W okresie ferii zimowych chętnie korzystamy z mroźnej aury wybierając się na snowboard, czy narty całymi rodzinami. Obecne normy bezpieczeństwa dokładnie regulują aspekty bezpieczeństwa dla osób poniżej 16 roku życia. Precyzyjniej są to przepisy polskiego prawa dotyczące jazdy na stoku w kasku - nakładające obowiązek noszenia kasku na wspomnianych powyżej nastolatków. By noszenie kasku nie było jedynie nieprzyjemną ale przede wszystkim wygodną formą  zapewnienia sobie bezpieczeństwa na stoku - warto w odpowiedni sposób ów kask dobrać. Nasz przewodnik zakupowy pozwoli Ci rozeznać się w najważniejszych aspektach przy wyborze odpowiedniego sprzętu.

 

Kask narciarski – od czego zależy wybór?

Większość z nas, wybierając kask narciarski na pierwszym miejscu zwraca uwagę na jego design. Wygląd kasku jest bardzo ważny, zwłaszcza dla młodych osób,  jednak dużo ważniejsze są jego funkcjonalności i odpowiedni rozmiar. To one zapewniają nam bezpieczeństwo. Kaski możemy podzielić na 3 rodzaje: kaski z “twardą skorupą”, kaski z “miękkimi uszami” a także kaski zawodnicze. Wybór kasku zależy od rodzaju aktywności jaki planujemy.

Pamiętajmy by dobry sprzęt posiadał niezbędne funkcjonalności. Do najważniejszych należy system wentylacyjny z możliwością regulacji. W wysokiej jakości sprzęcie miękka wyściółka wewnątrz kasku współgra z kanałami wentylacyjnymi, zapewniając stałą cyrkulację powietrza i bieżące zarządzanie temperaturą aby zmaksymalizować komfort cieplny. Komfort, ciepło oraz lepsze słyszenie zapewniają również wkładki douszne, które w cieplejsze dni można wyciągnąć. Nie bez znaczenia jest również lekka - choć niezwykle wytrzymała konstrukcja, wykorzystująca np. technologię IMPACT. Takie kaski zachowują wyższą trwałość podczas codziennego użytkowania, dłużej zachowując właściwości ochronne w zakresie absorpcji wstrząsów. Wybierając kask zwróćmy uwagę na to czy posiada wbudowane gogle, a jeśli nie - czy posiada taką kompatybilność i czy będziemy w stanie idealnie skomponować taki zestaw. Wiele modeli posiada specjalne klipsy dla gogli - z tyłu kasku. 

 
Rossignol ALTA Impacts  |  Rossignol TEMPLAR Impacts  |  Rossignol FIT Impacts

To najważniejsze kryteria podczas wyboru odpowiedniego kasku. Oprócz podstawowych aspektów na rynku dostępnych jest wiele modeli, wyposażonych w najnowocześniejsze technologie. Najnowsze modele kasków znajdziesz w sklepie sportowym Adventure Sports. Wśród najciekawszych udogodnień znajdziemy system MIPS, który zwiększa ochronę mózgu podczas upadków - zmniejszając siłę obrotową działającą na głowę, czipy medyczne twICEme® NFC Medical ID, dzięki którym ratownicy mogą uzyskać dostęp do ważnych informacji medycznych na miejscu urazu czy system homologacji FIS, który zapewnia ochronę przed rotacyjnymi i powtarzalnymi upadkami przy dużej prędkości. Wybrane modele posiadają również reflektor ratunkowy RECCO®, zwiększający możliwość odszukania zagubionych narciarzy przez ratowników. Wszystko to zapewnia bezkompromisowe bezpieczeństwo dla zawodowych sportowców jak i amatorów sportów zimowych. 

Jak wybrać odpowiedni rozmiar kasku narciarskiego?

Wracając do kluczowego wyznacznika bezpieczeństwa, czyli rozmiaru kasku - dowiedzmy się jak go odpowiednio dobrać. Pierwszym krokiem jest zmierzenie obwodu głowy w jej najszerszym punkcie - tuż nad linią brwi. Można to zrobić za pomocą centymetra krawieckiego. Wynik należy dopasować do danego kasku - pamiętajmy, że każdy producent posiada swoją tabelę rozmiarów.

Rozmiar się zgadza, czy kask jest więc idealnie dobrany? Otóż niekoniecznie. Różne modele kasków różnią się od siebie budową skorupy, dlatego ważne jest by kask nas nie uwierał. Odpowiednio dobrany kask jest wygodny, nie uciska i nie sprawia uczucia dyskomfortu ale nie może być zbyt luźny - opadać na oczy lub do tyłu głowy. By sprawdzić czy nasz kask jest dobrze dopasowany może wykonać szybki test. Jeśli mimo delikatnego potrząsania głową - bez zapięcia, kask nie spadnie nam z głowy - jest duża szansa, że mamy to! 

Wybierając kask dla małego dziecka - kierujemy się takimi samymi zasadami jak dla nastolatków i dorosłych. Dobieranie większego kasku - by posłużył nam na lata, może skończyć się tragedią. Nowoczesne kaski posiadają odpowiedni system regulacji, dzięki czemu kask faktycznie może służyć kilka sezonów - pod warunkiem, że kask nie zostanie uszkodzony. Wiedzmy też o tym, że niedopuszczalne jest zakładanie dziecku kasku na czapkę! 

Zwróćmy teraz uwagę na regulację rozmiaru i rodzaj zapięcia w kaskach. Kaski rekomendowane przez nasz sklep Adventure Sports posiadają systemy Dial R-Fit, pozwalające na regulację dopasowania przy zachowaniu komfortu i pełnego wsparcia dla głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa, a także ultraszybki magnetyczny system zapięcia FIDLOCK®. Klamra ta jest łatwa do użycia nawet w rękawicach! Wybrane modele posiadają również system regulacji rozmiaru 360 °.

 

Kask z przyłbicą czy kask z goglami?

Każdy wybór niesie za sobą zalety i wady. Osobiście jesteśmy zwolennikami kasków z przyłbicą - inaczej mówiąc z zintegrowaną szybką. Dlaczego? Kaski te cieszą się ostatnio bardzo dużą popularnością, nie tylko ze względu na futurystyczny design. Wybierając kask z przyłbicą nie musimy martwić się o odpowiednie dopasowanie gogli. Jak wspomnieliśmy wcześniej - nie każdy model kasku będzie kompatybilny z każdym modelem gogli. Kaski z zintegrowaną szybką doskonale spełniają swoje funkcje bezpieczeństwa, chroniąc nie tylko głowę i odcinek szyjny kręgosłupa przed upadkiem lecz także oczy przed wiatrem, śniegiem i słońcem! Technologia Photochromic Visor w kaskach Julbo idealnie dopasowuje się do warunków na zewnątrz - wbudowana fotochromowa soczewka automatycznie dostosowuje się do aktualnych warunków oświetleniowych, chroniąc oczy przed promieniowaniem UV. Opływowa konstrukcja szyby nadaje się do nawet najbardziej wyczynowej jazdy. Wszystkie modele posiadają właściwości przeciw mgielne przyłbicy. A co z osobami noszącymi okulary korekcyjne? W tym przypadku również na plus wypadają kaski z szybką. Wiele modeli dostępnych w sklepie Adventure Sports jest zaprojektowanych do używania z okularami korekcyjnymi. 

 

 

Dla fanów gogli narciarskich rekomendujemy najwyższej jakości modele - umożliwiające stworzenie zestawu z kaskami z naszej oferty. Zintegrowane otwory wentylacyjne w kaskach umożliwiają również odprowadzanie pary z gogli.

Jaki kask na narty lub snowboard?

Nie ma technicznej różnicy między kaskiem narciarskim, a snowboardowym. Kask narciarski sprawdzi się na snowboardzie i na odwrót. Jak wspomnieliśmy wyżej wybór odpowiedniego typu kasku zależny będzie od rodzaju aktywności, jaką planujemy. Klasyczne kaski snowboardowe to zazwyczaj tzw. kaski z “miękkimi uszami”. Posiadają one miękkie nauszniki, które wpływają na odbiór dźwięków z otoczenia. Kaski te polecamy osobom, które jeżdżą rekreacyjnie. Modele z tzw. twardą skorupą charakteryzują się dużo większym zabudowaniem niż modele klasyczne, kładąc tym samym większy nacisk na ochronę uszu i szczęki. To kaski wybierane najczęściej przez zawodowców ceniących sobie szybką i agresywną jazdę. Wyróżnić możemy również kaski zawodnicze, dedykowane do uprawiania narciarstwa alpejskiego i slalomowego. 

Jak dbać o kask?

Jako, że kask ma za zadanie służyć nam i naszej głowie, warto odpowiednio o niego zadbać - tym bardziej, że nosimy go bezpośrednio przy głowie przez parę godzin. Ważne jest zatem regularne ręczne pranie wyściółki - w delikatnych środkach myjących. Piorąc element ręcznie zwracajmy uwagę na delikatne namaczanie i odsączanie wody - tak by nie rozciągać materiału. Pamiętajmy, że kask musi solidnie wyschnąć - odradzamy więc czyszczenie kasku bezpośrednio przed użyciem. W momencie, gdy kask nie ma możliwości wyciągnięcia wyściółki - zastosujmy dedykowane środki myjące. Uważajmy przy tym, by detergent nie zawierał środków, które mogą uczulić naszą głowę. Zewnętrzną skorupę czyścimy delikatnie zwilżoną ściereczką - uważnie sprawdzając czy kask nie ma uszkodzeń. Niektórzy producenci oferują specjalne pianki myjące. Przechowujmy kask w bezpiecznym miejscu, tak by nie był narażony na stłuczenia i tym podobne - i nie stracił tym samym swoich właściwości.   

Wybierając kask trzymajmy się kilku żelaznych zasad. Wybierajmy wyłącznie kaski nowe - nieużywane, a po każdym wypadku wymieniajmy kask na nowy! Dodatkowo zwracajmy uwagę na atesty bezpieczeństwa. Wszystkie kaski narciarskie z oferty Adventure Sports, jak również inne akcesoria narciarskie posiadają niezbędne certyfikaty. W ofercie mamy szeroki wybór stylowych kasków nie tylko dla dzieci i nastolatków ale również i dla dorosłych, którym równie mocno rekomendujemy stosowanie kasku. Przy wyborze kasków warto kierować się również ceną - inwestycja w odpowiedniej jakości sprzęt niekiedy może uratować nam życie.

Wskocz na zupełnie nowy komfort jazdy chroniąc swoje uszy, oczy i twarz przed wiatrem, mrozem i śniegiem. Wybierz swój styl i design i wykorzystaj sezon maksymalnie!

Zostaw komentarz

DARMOWA DOSTAWA
OD 300 ZŁ

ZWROT

DO 14 DNI

DARMOWY

ODBIÓR W SKLEPIE

TYLKO ORYGINALNE
PRODUKTY