Newsletter - zapisz się i zyskaj 15% na pierwsze zakupy!

Jak dobrze dobrać buty narciarskie dla dziecka?


Każdy kto kupował buty narciarskie wie, że znalezienie odpowiedniego modelu oraz rozmiaru to nie lada wyzwanie. Dobór odpowiednich butów narciarskich dla naszego dziecka jest szczególnie ważny, można by rzec, że ważniejszy niż dobór nart. Dziecko, które pierwszy raz przymierza i nosi buty narciarskie, które w odróżnieniu od innych butów jest ciężkie i nie do końca przyjemne musi czuć pełen komfort, aby nie zrazić się już na samym początku przygody z narciarstwem. Dobrze dobrany rozmiar butów narciarskich dla dziecka jest najważniejszy, decyduje o komforcie jazdy, komforcie cieplnym stóp oraz kontroli nad nartami. W poniższym tekście znajdziesz wskazówki jak kupić dobre buty narciarskie dla dziecka.

Buty narciarskie dla dzieci

Buty narciarskie dla dzieci zaprojektowane są specjalnie dla młodszych użytkowników biorąc pod uwagę anatomiczną budowę dzieci, ich stóp i łydek, które są mniejsze i węższe niż dorosłych, wagę i wzrost maluchów oraz specyfiki jazdy dzieci. Skorupy butów są lekkie, mają niski flex (twardość), wykonane są z materiałów dzięki którym łatwo założyć i ściągnąć buta oraz posiadają dopasowane do dziecięcych nóg juniorskie buty wewnętrzne.

Jak właściwie dobrać rozmiar butów narciarskich dla dziecka?

Właściwy rozmiar jak już wcześniej pisaliśmy to sprawa kluczowa, aby znaleźć ten właściwy musimy zmierzyć stopę dziecka. W domowych warunkach możemy zrobić to w następujący sposób: stawiamy stopę dziecka w skarpecie narciarskiej na kartce papieru położonej na podłodze i dosuniętej do krawędzi ściany. Pięta dziecka musi być dosunięta do krawędzi ściany. Obrysowujemy stopę i dokładnie mierzymy linijką odległość od dużego palca do pięty/końca kartki. Do długości stopy dodajemy 5mm, maksymalnie 1cm i mamy rozmiar buta narciarskiego. Jeżeli miarka pokazuje 19,5cm przekłada się to na rozmiar buta 195. Rozmiarówka butów narciarskich podawana jest w formacie Mondopoint, który równoznaczny jest z długością stóp w centymetrach. Na naszym sklepie internetowym adventuresports.pl przy każdym bucie narciarskim znajdziesz tabele rozmiarów, które ułatwią wybór.

Pamiętaj, aby absolutnie nie wybierać butów narciarskich większych ponad 1 cm niż stopa dziecka. Większy rozmiar to nie tylko długość, ale i szerokość w bucie. W zbyt dużych butach narciarskich stopa nie będzie odpowiednio stabilna, będzie się ruszać, mogą wystąpić otarcia oraz w niektórych przypadkach kontuzji. Zakładanie większych luźnych skarpetek, czy dwóch skarpetek, może powodować otarcia, zrolowania się skarpetki i miejscowego ucisku oraz braku kontroli nad nartami.  Mocne dopinanie klamer w celu lepszego dopasowania większego buta do stopy doprowadza do nienaturalnego ugięcia plastikowej skorupy co może doprowadzić do miejscowego ucisku, bólu, zmniejszenia krążenia krwi, a w końcowym efekcie wychłodzeniu stóp dziecka.
Buty narciarskie nie mogą być luźne. Muszą być dopasowane do stopy – nie za luźnie nie za ciasne.

Czas na mierzenie wybranego rozmiaru butów narciarskich.

Stopę w skarpecie narciarskiej wkładamy do buta, następnie delikatnie stukamy piętą o podłogę, aby stopa przesunęła się do tyłu i ułożyła w bucie. Zapinamy klamry zaczynając od góry, nie za mocno. Następnie dziecko powinno stanąć w butach i kilka razy pochylić się na języki butów. Wskazane jest popracować kilka razy góra, dół w celu lepszego ułożenia stopy w bucie. Następnie możemy delikatnie dopiąć buty i pochodzić, postać ok 10-15 min. W tym czasie pod wpływem ciepła stopy but wewnętrzny ułoży się i dopasuje do stopy dziecka.

Buty narciarskie dla dziecka – jakie wybrać?

Jednoklamrowe buty narciarskie dla najmłodszych dzieci do ok 3-4lat posiadają bardzo niski flex oraz dodatkową warstwę ociepliny, która zapewnia odpowiedni komfort termiczny. Ich zaletą jest tylnowejścowa cholewka, która ułatwia zakładanie i ściąganie butów. Zaprojektowane z myślą o najmłodszych narciarzach gwarantują duży komfort.

Trzy i czteroklamrowe buty narciarskie przeznaczone są dla dzieci w wieku 4-10 lat. Posiadają większy flex 40-50. Młodsze, niskie, drobne i zaczynające przygodę na nartach powinny wybrać buty z trzema klamrami i flexm 40. Z pewnością będzie im łatwiej przenieść ciężar ciała na języki butów, a co za tym idzie na narty. Dzieci nieco starsze, wyższe, pewnie jeżdżące na nartach powinny wybrać buty cztero klamrowe z flexem 50 i dopasowanym rozmiarem do swojej stopy.

Nastolatki i starsze dzieci, którzy pierwsze wyjazdy na narty mają dawno już za sobą, ze względu na swoją wagę i wzrost powinni wybrać buty z flexem 60-65. W bucie z 4 klamrami i z dodatkową rzepą noga będzie stabilna, a przeniesienie siły z nóg na narty bardziej precyzyjne. Buty te dopasowane są do nóg nastolatków, ich łydki są szczupłe ,a stopy wąskie.

Zostaw komentarz

DARMOWA DOSTAWA
OD 300 ZŁ

ZWROT

DO 14 DNI

DARMOWY

ODBIÓR W SKLEPIE

TYLKO ORYGINALNE
PRODUKTY