... ...
Odzież żeglarska - jak się ubrać na żagle? – Adventure Sports

DARMOWA DOSTAWA OD 400 zł

Zapisz się do newslettera i otrzymaj jednorazowy rabat -10% na pierwsze zakupy

Odzież żeglarska - jak się ubrać na żagle?


Decydowanie się na aktywność, jaką jest żeglarstwo, wymaga nie tylko umiejętności i pasji, ale również odpowiedniego przygotowania. Kluczowym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest odpowiedź na pytanie: co zabrać na żagle? Właściwy dobór odzieży i akcesoriów może znacznie wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo żeglowania, niezależnie od warunków pogodowych. Ważne jest, aby zaopatrzyć się w takie elementy jak kurtka przeciwdeszczowa, spodnie przeciwdeszczowe, a także sztormiak i polar, które zagwarantują ochronę przed wiatrem i wilgocią, jednocześnie zapewniając ciepło w chłodniejsze dni.

W dalszej części artykułu przedstawione zostaną kluczowe elementy garderoby i akcesoria, które powinny znaleźć się w każdym żeglarskim ekwipunku. Szczegółowo omówione zostaną metody warstwowego ubierania się na żagle, które umożliwiają adekwatną reakcję na zmienne warunki atmosferyczne. Ponadto, szczególna uwaga zostanie poświęcona niezbędnej odzieży na pokładzie oraz akcesoriom zwiększającym komfort i bezpieczeństwo podczas żeglowania. Na koniec, przedstawione zostaną przydatne wyposażenie dodatkowe, które mogą okazać się nieocenione w trakcie żeglarskiej przygody.

Warstwowe ubieranie się na żagle

Dlaczego warto nosić kilka warstw odzieży

Żeglarstwo wymaga elastycznego reagowania na zmienne warunki pogodowe oraz na przemiany między aktywnością fizyczną a momentami odpoczynku. Stosowanie wielowarstwowego ubioru pozwala na szybką adaptację do rosnącej lub malejącej temperatury oraz do różnych poziomów wilgotności. Warstwowe ubieranie się, zwane również "cebulką", zapewnia, że wilgoć jest efektywnie odprowadzana od ciała, co jest kluczowe w utrzymaniu komfortu termicznego i suchości skóry.

Przykładowe warstwy ubioru

  1. Warstwa podstawowa
    Pierwsza warstwa, bezpośrednio przylegająca do skóry, powinna być wykonana z materiałów funkcjonalnych, takich jak poliester, które odprowadzają pot na zewnątrz. W chłodniejsze dni zaleca się stosowanie bielizny termoaktywnej wykonanej z wełny merino, która dodatkowo zapewnia izolację termiczną.
  2. Warstwa środkowa
    Ta warstwa odpowiada za izolację termiczną i powinna pochłaniać wilgoć przekazaną przez warstwę podstawową, jednocześnie utrzymując ciepło ciała. Może składać się z różnych elementów, takich jak swetry, koszulki z długim rękawem, czy kurtki typu softshell lub polarowe. W zależności od pogody, warstwa środkowa może pełnić również funkcję warstwy zewnętrznej.
  3. Warstwa zewnętrzna
    Ostatnia warstwa, nazywana również "Toplayer", składa się z materiałów, które są nie tylko oddychające, ale również odporne na warunki atmosferyczne. Często wykorzystywane są tu skóry olejowe z klejonymi szwami i wodoodpornymi zamkami, co zapewnia ochronę przed deszczem i wiatrem.

Stosowanie wielowarstwowego ubioru na żagle to nie tylko kwestia komfortu, ale także bezpieczeństwa, umożliwiając żeglarzom długotrwałe i efektywne przetrwanie na wodzie w różnych warunkach atmosferycznych.

Niezbędna odzież na pokładzie

Kurtka przeciwdeszczowa

Wybór odpowiedniej kurtki przeciwdeszczowej jest kluczowy dla każdego żeglarza. Kurtki dostępne w Decathlon zapewniają ochronę przed deszczem, zimnem i wiatrem. Zastosowane innowacyjne rozwiązania techniczne gwarantują wysoką jakość i funkcjonalność, co przekłada się na komfort użytkowania. Warto zwrócić uwagę na modele takie jak kurtka sztormiak Helly Hansen, które są specjalnie zaprojektowane do użytku na morzu i charakteryzują się wysokim współczynnikiem oddychalności oraz widocznością dzięki jaskrawym kolorom i elementom odblaskowym.

Spodnie żeglarskie

Spodnie żeglarskie powinny być przede wszystkim wodoodporne i zapewniać swobodę ruchów. Decathlon oferuje spodnie, które spełniają te wymagania, zapewniając jednocześnie ochronę przed przemakaniem. Dobre spodnie żeglarskie muszą skutecznie chronić przed wiatrem i wodą, jednocześnie odprowadzając wilgoć na zewnątrz, co zapobiega przegrzewaniu się ciała podczas aktywności.

Odpowiednie obuwie

Obuwie żeglarskie musi być przede wszystkim stabilne, antypoślizgowe i nie powinno zostawiać śladów na pokładzie. Warto zainwestować w specjalistyczne buty pokładowe, które są lekkie, szybkoschnące i oferują doskonałą przyczepność. Buty takie jak kalosze żeglarskie czy sandały turystyczne mogą być również dobrym wyborem, zależnie od warunków pogodowych i rodzaju aktywności na jachcie.

Bielizna termoaktywna

Bielizna termoaktywna jest niezbędna dla utrzymania komfortu termicznego. Materiały takie jak wełna merino czy włókna bambusa są idealne, ponieważ zapewniają regulację temperatury ciała, są szybkoschnące i posiadają właściwości antybakteryjne. Warto zwrócić uwagę na bieliznę z płaskimi szwami, która zapobiega otarciom i podrażnieniom skóry, co jest szczególnie ważne podczas długotrwałej aktywności na pokładzie.

Akcesoria zwiększające komfort i bezpieczeństwo

Czapki i nakrycia głowy

Nakrycia głowy są niezbędnym elementem ekwipunku żeglarskiego, chroniącym przed różnorodnymi warunkami atmosferycznymi. Czapki z daszkiem i kapelusze skutecznie osłaniają przed intensywnym słońcem, zapobiegając przegrzewaniu się i poparzeniom słonecznym. Z kolei w chłodniejsze dni warto zaopatrzyć się w ciepłe czapki, które zatrzymują ciepło ciała, chroniąc przed wychłodzeniem. W ofercie sklepu Sailovnia znajdziemy różnorodne modele, w tym czapki ciepłe i z daszkiem, a także opaski, które stabilizują fryzurę i chronią uszy w wietrzne dni.

Rękawice żeglarskie

Rękawice są kluczowym elementem, który zwiększa bezpieczeństwo i komfort podczas żeglowania. Dostępne są różne modele rękawic żeglarskich, w tym rękawiczki szotowe z krótkimi palcami, które zapewniają lepszą manipulację linami. Modeli takich jak Rękawice Kevlar Kong Full czy Rękawiczki Helly Hansen Fleece Touch Liner charakteryzują się wysoką trwałością i zapewniają ochronę w trudnych warunkach. Warto również rozważyć rękawice zimowe AquaPro, które są wyposażone w warstwę poliuretanową chroniącą przed wiatrem i wodą.

Okulary przeciwsłoneczne

Okulary żeglarskie to nie tylko ochrona przed promieniowaniem UV, ale także komfort widzenia w silnym słońcu. Wybierając okulary, należy zwrócić uwagę na obecność polaryzacji, która redukuje odblaski od wody, oraz filtry UV400 zapewniające ochronę przed szkodliwym promieniowaniem. W sklepie Sailovnia dostępne są modele od różnych producentów, w tym okulary Hero Premium z Rookie, które oferują soczewki z polaryzacją oraz lekkie i wytrzymałe oprawki z materiału TR90.

Krem z filtrem UV

Ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych jest równie ważna, szczególnie podczas długotrwałej ekspozycji na słońce. Kremy z filtrem SPF 50, takie jak oferowane przez Manaslu Outdoor, zapewniają intensywną ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Warto wybrać produkty o lekkiej konsystencji, które nie zatykają porów i są odporne na wodę, idealnie sprawdzając się w warunkach morskich.

Te akcesoria nie tylko zwiększają komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo na pokładzie, pozwalając cieszyć się żeglowaniem bez względu na warunki pogodowe.

Przydatne wyposażenie dodatkowe

Śpiwór i ręczniki

Podczas żeglowania warto mieć ze sobą śpiwór, który zapewni ciepło podczas chłodniejszych nocy. Śpiwory szybkoschnące są szczególnie polecane, ponieważ wilgoć jest nieodłącznym elementem żeglarstwa. Dodatkowo, ręczniki szybkoschnące są niezbędne zarówno do codziennego użytku, jak i w sytuacjach awaryjnych, gdy potrzebna jest szybka reakcja.

Wodoodporne torby

Zachowanie suchości ważnych przedmiotów, takich jak dokumenty, elektronika czy ubrania, jest kluczowe. Wodoodporne torby i worki są idealne do przechowywania tych przedmiotów. Oferują one różnorodność rozmiarów i modeli, w tym torby o pojemności od 5L do 75L, które można łatwo zamocować na plecach lub przenieść w ręce. Dostępne są również modele z wodoodpornymi zamkami, co dodatkowo zabezpiecza zawartość.

Latarka czołowa i nóż

Latarka czołowa to niezastąpione narzędzie, które zapewnia oświetlenie bez użycia rąk, co jest nieocenione podczas nocnych czynności na pokładzie. Wybierając latarkę, warto zwrócić uwagę na model z regulowanym kątem świecenia i różnymi trybami światła, w tym czerwonym, które nie oślepia i pozwala oczom szybko dostosować się do ciemności. Ponadto, wielofunkcyjny scyzoryk to podstawowe narzędzie, które może okazać się niezbędne w wielu sytuacjach, zarówno podczas prostych napraw, jak i w nagłych wypadkach.

W procesie przygotowań do żeglowania, właściwy dobór odzieży i akcesoriów ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu podczas pobytu na wodzie. Przeanalizowanie warstwowego ubioru, wybór odpowiednich materiałów zapewniających ochronę przed zmiennymi warunkami pogodowymi, a także skupienie się na akcesoriach zwiększających komfort stosowania wyposażenia żeglarskiego, są niezbędne dla każdego amatora jak i doświadczonego żeglarza. Uświadamiając sobie znaczenie tych elementów, żeglarze mogą w pełni cieszyć się czasem spędzonym na wodzie, niezależnie od wyzwań, jakie mogą na nich czekać.

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie, takie jak śpiwory, ręczniki szybkoschnące, wodoodporne torby czy narzędzia wielofunkcyjne, które mogą okazać się niezastąpione w nieprzewidzianych sytuacjach. Dbając o każdy szczegół swojego ekwipunku żeglarskiego, można znacznie zwiększyć swoją przyjemność oraz bezpieczeństwo podczas żeglowania. Zapewnienie sobie i swojej załodze odpowiednich warunków jest przecież fundamentem udanej i niezapomnianej przygody na morzu.Zostaw komentarz

DARMOWA DOSTAWA
OD 400 ZŁ

ZWROT

DO 14 DNI

DARMOWY

ODBIÓR W SKLEPIE

TYLKO ORYGINALNE
PRODUKTY