Newsletter - zapisz się i zyskaj 15% na pierwsze zakupy!

Poznać kurtkę od podszewki


Puch naturalny czy puch syntetyczny - jakie wypełnienie wybrać? Zanim zdecydujesz, musisz poznać upatrzoną kurtkę od podszewki! Szczególnie, że w tej rywalizacji obie strony są mocne. Poddajemy analizie dwie kurtki - Agron i Helium od Peak Performacne, abyście mogli poznać nie tylko walory, ale i słabe punkty izolacji syntetycznej oraz tej wykonanej z najdelikatniejszych ptasich piór.

Syntetyczny czy naturalny?


First things first, czyli zaczynamy od konkretów. Nie da się jednoznacznie ocenić, czy lepszy jest puch naturalny czy stworzony w laboratorium. Bo to zależy od indywidualnych potrzeb i przeznaczenia kurtki. Współczesne wypełnienia syntetyczne, takie jak pinneco, primaloft i thermore, niczym nie ustępują izolacji z puchu, a wręcz mają taką przewagę, że nie wchłaniają wilgoci tak jak puch. To oznacza, że nawet w ciężkich warunkach na stoku - gdy pada deszcz czy deszcz ze śniegiem - kurtka z wypełnieniem syntetycznym nie zmieni swoich walorów izolacyjnych. Czego nie można powiedzieć o puchu, bo ten jest bardzo wrażliwy na wilgoć. Druga strona medalu jest taka, że przy dobrej pogodzie i braku opadów, to puch zagwarantuje znakomitą izolację termiczną. Upraszczając, w odzieży renomowanych marek outdoorowych, a dokładnie kurtkach o podobnej wadze, ta z naturalnym puchem będzie cieplejsza. Syntetyczna zapewni lepszą oddychalność, więc gdy zamierzasz w niej uprawiać zimowe aktywności, a nie jedynie spacery, możesz liczyć na lepszą termoregulację. Syntetyczne materiały łatwiej czyścić, większość kurtek można spokojnie prać w domowej pralce.

Pomyśl o ekologii

Naukowcy w laboratoriach prześcigają się w tym, jak odwzorować naturalną strukturę puchu, wzbogacając materiał o dodatkowe zalety. Niezależnie od rodzaju syntetycznej ociepliny, główną rolę odgrywa tu zawsze poliester, dlatego najczęściej takie kurtki są tańsze w produkcji, a w żadnym z elementów procesu powstawania nie korzysta się z piór ptaków. Czy dbamy bardziej o planetę? Tylko wtedy, gdy zdecydujemy się na odzież liderów outdoorowego rynku, takich jak szwedzki Peak Performance, którzy korzystają z materiałów z recyklingu. Takie marki dbają o jakość i trwałość, by kurtki nie były „jednosezonowcem” dla użytkoników, a chwilę potem niepotrzebnym odpadem, który nie ulega biodegradacji tak łatwo, jak naturalny puch.

Jeśli decydujesz się na naturalne wypełnienie, to wybierz firmę, która posiada certyfikat RDS. RDS, czyli Responsible Down Standard, mówi nam o tym, że w pierze zostało pozyskane zgodnie z międzynarodowymi normami i z troską o dobro zwierząt. Nie jest to puste hasło, nie ma mowy o skubaniu żywych ptaków. Puch pozyskiwany jest wtedy jedynie z martwych zwierząt, pochodzących z miejsc, w których miały zapewnioną swobodę ruchów. Aplikacja RDS Track My Down pozwala sprawdzić, z jakiego miejsca pochodzi puch wykorzystany do ocieplenia danego produktu.

Lekka puchówka do przeróżnych aktywności - porównanie

 Helium

Niesamowicie lekka kurtka puchowa Helium Hood Jacket, jest najbardziej wszechstronną kurtką, jaką można mieć. Idealna, jako druga warstwa pod shella lub kurtkę puchową, ale także świetna do samodzielnego noszenia. Wodoodporna, wiatroodporna, po złożeniu zajmuje bardzo niewiele miejsca. Do tego gwarantująca ciepło izolacja z najlepszej jakości kaczego puchu i pierza 90/10, pozyskiwanego w odpowiedzialny sposób, zgodny z programem Track My Down. Zastosowano puch kaczy i gęsi, z dużą przewagą tego pierwszego, w proporcjach 90/10 – 90% puchu i 10% pierza, a to jest najlepsza na rynku proporcja gwarantująca znakomitą izolację!

 •  Wiatro- i wodoodporna
 • Ultralekka
 • Wygodny kapturz możliwością regulacji
 • Kieszenie zapinane na suwak
 • Elastyczne wykończenie dolnej krawędzi i mankietów
 • Tylna pętelka do łatwego zawieszania
 • Ocieplenie naturalne

Argon

Pochodząca z innowacyjnej linii produktów Argon, super lekka kurtka, wykonana przy wykorzystaniu unikalnych technik i materiałów. Dzięki syntetycznemu wypełnieniu Thermore®, oferuje niewiarygodnie wysoką oddychalność i możliwość odprowadzenia wilgoci na zewnątrz. Zastosowano w niej nowy, unikalny sposób wypełnienia - wprowadzonego w tkane włókna materiału, bez użycia przeszyć, co zwiększa niesamowicie jej wodoodporność i wiatroszczelność. Można ją nosić jako drugą warstwę lub samodzielnie. Po złożeniu zajmuje niewiele miejsca. Kurtka jest wykonana z materiałów pochodzących z recycklingu.

 • Pikowanie bez przeszyć
 • Kaptur z systemem regulacji
 • Dwie kieszenie zapinane na suwak
 • Wygodna regulacja na dole kurtki
 • Elastyczne obramowanie rękawów i kołnierza
 • Ochrona podbródka
 • Praktyczna pętelka do zawieszenia
 • Ocieplenie syntetyczne

Zostaw komentarz

DARMOWA DOSTAWA
OD 300 ZŁ

ZWROT

DO 14 DNI

DARMOWY

ODBIÓR W SKLEPIE

TYLKO ORYGINALNE
PRODUKTY