Newsletter - zapisz się i zyskaj 15% na pierwsze zakupy!

Przewodnik po okularach rowerowych - od ochrony UV do aerodynamiki


Sporty rowerowe kojarzą się głównie z przyjemnym przemierzaniem tras. W zależności od preferencji niektóre z nich są mniej wymagające, inne natomiast wymagają dużego przygotowania i sprawności fizycznej. Oprócz tego ważne jest również wyposażenie, które pomoże rowerzyście łatwiej i przyjemniej pokonywać wyznaczone trasy. Latem do podstawowego wyposażenia rowerzysty powinno się włączyć okulary przeciwsłoneczne, które ochronią rowerzystów przed owadami, zanieczyszczeniami, a także przed ostrym słońcem.

Jak znaleźć najlepsze okulary do jazdy na rowerze?

Okulary rowerowe to nie fanaberia a potrzebny element wyposażenia, którego zadaniem jest ochrona narządu wzroku. Decydując się na zakup okularów, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii takich jak:


  • dopasowanie okularów do kształtu twarzy,
  • wentylacja oprawek, która sprawdzi się w gorące dni,
  • dopasowanie rodzaju szkieł do aktualnej pogody,
  • wybór uniwersalnych szkieł fotochromatycznych,
  • wybór soczewek kontrastujących do jazdy przy słabym oświetleniu.

Nie ma uniwersalnych okularów do jazdy na rowerze, ponieważ jest bardzo wiele czynników, które mają wpływ na to, czy dany model się sprawdzi, czy też nie. Najważniejszym aspektem jest dopasowanie okularów tak, aby przede wszystkim były wygodne. Kolejne czynniki to dopasowanie rodzaju szkieł do wybieranych tras. Przy jeździe w zmiennym oświetleniu warto zwrócić uwagę na czas reakcji w przypadku fotochromowych okularów. Ponieważ wjeżdżanie z jasnych tras w ciemniejsze trasy może się skończyć nieprzyjemnym wypadkiem, jeśli okulary będą cechowały się wolną reakcją.

W jaki sposób dopasować okulary rowerowe?

Dopasowanie okularów rowerowych to bardzo ważna kwestia i w głównej mierze będzie uzależniona od wybieranych tras. W tym wypadku największą rolę będą odgrywały soczewki i to na nich należy się najpierw skupić, dlatego dzielimy je na:


  • jasne soczewki do jazdy MTB w trudniejszym i często ciemnym terenie,
  • fotochromowe soczewki panoramiczne do jazdy szosowej, zapewniające doskonałą widoczność i dostosowanie do warunków panujących na drodze,
  • soczewki z polaryzacją, które doskonale sprawdzą się podczas długich wypraw rowerowych i zabezpieczą wzrok przed zmęczeniem,
  • soczewki korekcyjne fotochromowe, które polecane są rowerzystą z wadą wzroku.

Oprócz soczewek ważną kwestią są same oprawki, które powinny być dobrane tak, żeby nie zasłaniały widoczności na wybranej trasie. Choć w przypadku jazdy szosowej ten problem może być niezauważalny, to mocno zabudowane oprawki wybrane przez fana jazdy MTB mogą przyczynić się do osłabienia widoczności i braku reakcji w przypadku różnych przeszkód.


Nie ma jednego modelu okularów, który sprawdzi się u wszystkich wielbicieli jednośladów, dlatego przed zakupem, warto dokładnie przeanalizować własne potrzeby, a także parametry fizyczne. Zdecydowanie inne modele sprawdzą się u osób z drobną budową twarzy, a inne w przypadku osób masywniejszych. Najważniejsza jest wygoda, która będzie miała wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy.Zostaw komentarz

DARMOWA DOSTAWA
OD 300 ZŁ

ZWROT

DO 14 DNI

DARMOWY

ODBIÓR W SKLEPIE

TYLKO ORYGINALNE
PRODUKTY