DARMOWA DOSTAWA OD 400 zł

Zapisz się do newslettera i otrzymaj jednorazowy rabat -10% na pierwsze zakupy!

Skitouring - przewodnik dla początkujących


Skitouring budzi szczególną fascynację, ponieważ łączy w sobie freeskiing z wyjątkowym doświadczeniem górskim, które pozwala oderwać się od tłumów na stokach narciarskich. Nigdzie indziej nie czuje się większej wolności i kontaktu z naturą. Ponadto, wymaga od nas i wspiera sprawność fizyczną, ponieważ wszystko zaczyna się od mniej lub bardziej uciążliwego podchodzenia. Ale szybko się o tym zapomina, bo na szczycie czekają na nas w nagrodę piękne widoki oraz naturalne stoki z nieprzetartym śniegiem i niezakłócone, odosobnione zjazdy. Ale jak się tam dostać?

Skitouring - przygotowanie do pierwszego wyjazdu

Przed pierwszym wyjazdem na wycieczkę narciarską należy się dobrze przygotować. Do tego należy ważna wiedza o górskich zasadach i niebezpieczeństwach, kondycja, dobre planowanie i oczywiście odpowiedni sprzęt skitourowy, który różni się od tego, którego używasz do narciarstwa alpejskiego.

Wszystko jest zaprojektowane tak, aby było jak najlżejsze i jak najbardziej wygodne. Każdy zaoszczędzony kilogram to jeden mniej, który musisz zabrać ze sobą w górę. Narty i buty skitourowe posiadają ułatwienia, które pozwalają podejść pod górę, a później w tym sprzęcie zjechać w dół. Specjalne foki, które przylegają do ślizgu nart zapewniają przyczepność na podejściach, a regulowane kije z dużym talerzykiem ułatwiające chodzenie po śniegu. Dodatkowo jeśli wybierasz się w wysokie partie gór na backcountry, będziesz potrzebować lawinowe ABC czyli nadajnik-odbiornik, sondę, łopatę oraz umiejętność używania tego sprzętu.

Narty skitourowe

Główną różnicą między nartami skitourowymi, a zjazdowymi jest waga. Narty skitourowe zostały zaprojektowane tak, aby były na tyle lekkie, abyś mógł z łatwością poruszać się na nich po luźnym śniegu, zapewniają większą zwrotność. Chociaż możliwe jest założenie niektórych typów wiązań skitourowych na narty zjazdowe, ich waga może okazać się problemem – ograniczając dystans, który jesteś w stanie pokonać.

W ofercie adventuresports.pl posiadamy duży wybór nart skitourowych, w zależności od tego co planujesz robić w górach, abyś mógł znaleźć parę z której będziesz zadowolony. Jeżeli planujesz skitourowe wypady w bezpiecznych obszarach niedaleko stoków, dolinach, niskich partiach gór wybierz optymalną szerokość w talii 82-87mm. Jeżeli bardziej zależy Ci na poza trasowych zjazdach w głębokim puchu i planujesz podbijać wyższe gór wybierz szerokość w talii powyżej 90mm.

Buty skitourowe

Motywem przewodnim sprzętu skitourowego jest redukcja wagi i nie inaczej jest z butami. Buty narciarskie są wykonane z lżejszych materiałów i zaprojektowane tak, aby zapewnić elastyczność i komfort podczas chodzenia. Posiadają ruchomą cholewkę i inserty pin-tech i często gumową podeszwę, aby zapewnić przyczepność podczas chodzenia po nierównych lub śliskich powierzchniach.

Buty skitourowe LANGE XT3 TOUR SPORT

Buty skitourowe mają zarówno tryb chodzenia, który rozluźnia buta, pozwalając kostce i łydce zginać się do przodu i do tyłu w ruchu "chodzenia", jak i tryb zjazdowy, zapewniający większe wsparcie. Aby zapewnić jeszcze większą swobodę ruchów narciarze poluzowują i zapinają na dodatkową szerszą górną klamrę buta podczas podejścia. Buty posiadają również inserty pin-tech standardu Dynafit dzięki, którym istnieje możliwość wpięcia się w lekkie wiązania pinowe.

Wiązania skitourowe

Podczas gdy tradycyjne wiązania alpejskie trzymają buta na nartach zarówno na palcach jak i na pięcie, wiązanie skitourowe posiada system obrotowy, który utrzymuje palce w miejscu, pozwalając użytkownikowi na uniesienie pięty w bardziej naturalnym ruchu podczas podejść. Na rynku istnieje wiele różnych wiązań skitourowych, które są odpowiednie do różnych zastosowań i poziomów doświadczenia.

Wiązania skitourowe DYNAFIT ST ROTATION TEST

Wiązania typu Pin-Tech wykorzystują kły - stożkowo zakończone bolce do utrzymania buta w miejscu i mogą być używane tylko ze specjalistycznymi butami skitourowymi posiadającymi dedykowane inserty. Zostały one zaprojektowane w celu zmniejszenia wagi i są używane przez doświadczonych narciarzy, którzy chcą zaoszczędzić każdy kilogram. Wszystkie wiązania skitourowe posiadają system podnoszenia pięty, który zmienia kąt, pod jakim pięta styka się z wiązaniem, ułatwiając pokonywanie stromych wzniesień. Podwyższenie piętki można łatwo dodać lub usunąć bez zdejmowania nart, używając końcówki kija do przesunięcia ich na miejsce. Przestawienie tylnej części wiązania w tryb zjazdowy umożliwia wpięcie butów w bolce wiązania i zjazd w dół góry. Dla zmniejszenia wagi niektóre wiązania sprzedawane są bez ski stoperów, jednak opcjonalnie zawsze istnieje możliwość ich zakupu jak jest to w przypadku wiązań Marker Alpinist.


Wiązanie skitourowe MARKER ALPINIST 12 Long Travel

Wiązania ramowe wyglądają i działają podobnie do tradycyjnych wiązań alpejskich i są popularne wśród początkujących narciarzy. Można je zamontować na każdej narcie i używać z każdym typem buta narciarskiego. Można je również stosować w narciarstwie alpejskim i mają takie same funkcje bezpieczeństwa jak tradycyjne wiązania, czyli regulowane ustawienie DIN i system wypinania. Jednak wszystkie te cechy dodają więcej wagi, co wpływa na wydajność podczas podchodzenia pod górę, dlatego są zdecydowanie mniej popularne.

Foki skitourowe

Foki mocowane są do ślizgu nart i są wykonane z materiałów, które zapewniają przyczepność i umożliwiają podchodzenie pod górę. Ich nazwa pochodzi od skóry fok, która była pierwotnie używana do ich produkcji, ale współczesne foki wykorzystują w swojej konstrukcji dwa włókna - nylon i moher. Nylon jest tańszy i bardziej wytrzymały, natomiast Moher (wykonany ze skóry kozy angorskiej) daje lepszy poślizg, przez co ślizg jest mniej męczący dla narciarza, ale szybciej się zużywa. Foki dedykowane do nart Rossignol i Dynastar produkowane są przez szwajcarską firmę Pomoca, która wykorzystuje mieszankę 30% nylonu i 70% moherem. Nasze foki zostały przycięte, aby pasowały do kształtu dedykowanych modeli nart skitourowych. Na rynku dostępne są też szerokie foki, które można samemu przyciąć, aby pasowały do nart.

Foki mocowane są do przedniej i tylnej części narty i pokryte są klejem, który zabezpiecza je na całej długości. Podczas zdejmowania fok po wędrówce ważne jest, aby przechowywać je w odpowiedni sposób, aby chronić klej - należy je złożyć na pół z klejem w środku, aby nie był on wystawiony na działanie powietrza. Jeśli zamierzasz często zdejmować i zakładać foki w ciągu dnia, włóż je do kieszeni kurtki, aby ciepło twojego ciała utrzymywało je w cieple. Jeśli jesteś początkujący w turystyce, warto przećwiczyć zakładanie i zdejmowanie skór przed pierwszym wyjściem na narty, aby czuć się pewnie, gdy przyjdzie czas na zrobienie tego na zboczu góry.

Kije skitourowe

Kije skitourowe są lekkie i teleskopowe, co pozwala na dostosowanie ich długości do wzrostu użytkownika. Posiadają wydłużoną rękojeść, którą można trzymać w różnych miejscach, aby ułatwić pokonywanie wzniesień oraz uchwyt z paskiem, który zmniejsza nacisk na ramię. Duże talerzyki zapobiegają zbytniemu zapadaniu się kija w głębokim śniegu podczas wbijania. Sprawdź kije skitourowe dostępne w adventuresports.pl

Kije skitourowe KOMPERDELL Carbon C.7 Ascent

Plecak skitourowy

Kiedy wyruszasz w teren, potrzebujesz miejsca, w którym będziesz mógł nosić swoje ubrania, wodę, przekąski i sprzęt bezpieczeństwa oraz wszystko, co uznasz za konieczne zabrać na wycieczkę. W ofercie adventuresports.pl dostępne są plecaki skitourowe różniące się wielkością, funkcjami i ceną, a to, jaki model wybierzesz, będzie zależało od tego, co planujesz robić w górach. Jeżeli wybierasz się na krótkie wycieczki w pobliżu ośrodka możesz zdecydować się na mniejszy i bardziej kompaktowy model (20-28l), ale jeśli planujesz wyjście o świcie i powrót o zmierzchu, będziesz potrzebował czegoś większego(35l), może nawet z wbudowaną poduszką lawinową.

Plecak ROSSIGNOL OPSIDE  |  Plecak POC DIMENSION VPD BACKPACK

Kask skitourowy

Kask jest ważnym elementem wyposażenia ochronnego, zawsze, gdy jesteś w górach, ale szczególnie poza trasami w nieprzewidywalnym terenie i warunkach. Ponownie, główną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę w kasku skitourowego jest waga, ale tylko dlatego, że kask jest lekki nie oznacza, że musisz iść na kompromis w kwestii bezpieczeństwa i dodatkowych funkcji. Kaski POC i Julbo dostępne w adventuresports.pl posiadają dobrą regulowaną wentylację, aby utrzymać chłód podczas intensywnych podejść, łatwą regulację podczas noszenia rękawic, wyjmowaną wyściółkę i kompatybilność z goglami czy dodatkowe funkcje jak reflektor RECCO® pomaga w szybkiej lokalizacji, gdy się zgubisz, czy wbudowany chip NFC Medical ID który przechowuje Twoje informacje, cenne w razie wypadku.

Kask skitourowy JULBO THE PEAK  |  Kask skitourowy POC OBEX BC MIPS

Wybierając się na skitourową wycieczkę przy słonecznej pogodzie nie zapomnij o kremie z odpowiednim filtrem przeciwsłonecznym, w przeciwnym razie możesz szybko ulec poparzeniu słonecznemu. Nie zapomnijcie o kasku, nawet jeśli ma być założony tylko podczas zjazdu! Ponieważ w niskich temperaturach wzrasta zapotrzebowanie na energię, a podczas marszu spala się dużo kalorii, przekąski lub przynajmniej kilka batonów to część podstawowego wyposażenia. Szczególnie w okresie zimowym, oprócz dużej ilości płynów, zalecamy zabrać termos z gorącą herbatą.

Zostaw komentarz

DARMOWA DOSTAWA
OD 400 ZŁ

ZWROT

DO 14 DNI

DARMOWY

ODBIÓR W SKLEPIE

TYLKO ORYGINALNE
PRODUKTY