Newsletter - zapisz się i zyskaj 15% na pierwsze zakupy!

Jak dobrać buty narciarskie? Najważniejsze kryteria


Buty narciarskie stanowią jeden z najważniejszych elementów sprzętu narciarskiego. Zapewniają bezpieczeństwo i komfort na stoku podczas całodziennej jazdy. Ponadto idealnie dopasowane obuwie narciarskie, gwarantuje doskonałe właściwości podczas zjazdów i kontrolę nad nartami. Dlatego też warto postawić na modele wysokiej jakości, które doskonale sprawdzą się podczas całodziennej jazdy. Czym kierować się podczas doboru obuwia narciarskiego? Otóż istnieje kilka kryteriów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze takich butów.

 

JAK DOBRAĆ BUTY NARCIARSKIE? - NAJWAŻNIEJSZE KRYTERIA

Przede wszystkim obuwie narciarskie powinno być dopasowane do stopy. Dlatego też inne buty sprawdzą się dla kobiet, a inne dla mężczyzn. Damskie modele cechuje niska cholewka, dopasowana do kobiecej łydki, natomiast męskie - posiadają inną konstrukcję, wyższą i smuklejszą cholewkę. Ponadto warto dopasować buty nie tylko do długości i szerokości stopy, ale także charakteru jazdy. Inne obuwie sprawdzi się do jazdy rekreacyjnej, z kolei inne do skitouringu. Odpowiednio dobrane buty narciarskie są bardzo ważne, gdyż zapewnia nie tylko komfort w czasie jazdy, ale także bezpieczeństwo. Rozmiar jest praktycznie najważniejszym kryterium, jakim należy kierować się podczas wyboru butów narciarskich. Jak prawidłowo go dobrać? O tym w dalszej części tekstu. Co więcej, buty narciarskie warto dopasować także do stopnia posiadanych umiejętności, a więc inne buty sprawdzą się dla zaawansowanych narciarzy, natomiast inne - dla tych początkujących.

WŁAŚCIWY ROZMIAR BUTÓW NARCIARSKICH?

Na wstępie warto podkreślić jedną z najważniejszych rzeczy przy doborze butów narciarskich: Im lepiej dopasowany but narciarski, tym większa kontrola nad nartami, lepsze osiągi, większa radość z jazdy i bezpieczeństwo. Zaawansowani narciarze stawiać będą najlepsze dopasowanie nad komfortem, które zapewni im dużą precyzję kontroli nart. Natomiast narciarze jeżdżący rekreacyjnie stawiając na komfort podczas całodziennej jazdy, również muszą zwrócić uwagę na dopasowanie, zostawiając ok 0,5cm luzu, bądź wybierając nieco szersze buty.
Jak sprawdzić jaki rozmiar buta narciarskiego będzie odpowiedni? Wystarczy, że staniesz przy ścianie na białej kartce i dosuniesz piętę do ściany, następnie obrysujesz na niej Swoją stopę. Zmierz odległość pomiędzy końcem pięty, a dużym palcem. W ten sposób uzyskasz odpowiedź, jaki rozmiar wybrać. Wynik porównaj z tabelą rozmiarów producenta. Rozmiary butów podane są w skali mondopoint odpowiadające centymetrom. Warto pamiętać, że skorupa buta i but wewnętrzny rozmiaru pełnego np. 27 i połówki np. 27,5 jest taka sama, różnica wynika z grubości wkładki w bucie, która w połówkach jest cieńsza stąd więcej miejsca i rozmiar 27,5.

Pamiętaj, by odpowiednio dobrać rozmiar obuwia, gdyż wpływa to w znacznym stopniu na bezpieczeństwo podczas jazdy. Co więcej za duże może prowadzić do kontuzji, czy urazów, a także powodować dyskomfort podczas jazdy.

JAK WŁAŚCIWIE DOBRAĆ BUTY NARCIARSKIE?

Właściwy dobór butów narciarskich jest bardzo ważny, także pod względem bezpieczeństwa na stoku. Źle dobrany rozmiar obuwia może doprowadzić do kontuzji, czy urazów. Aby właściwie dobrać buty, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Oprócz rozmiaru i szerokości stopy, ważny jest także flex butów narciarskich. Co to właściwie jest? Flex buta narciarskiego to inaczej określenie jego jakości i sztywności skorupy, które wynika z budowy buta wewnętrznego, klamer, jakości materiałów i technologii użytych do stworzenia buta .

Buty narciarskie posiadające niższą wartość flexu przeznaczone dla osób zaczynających przygodę z narciarstwem i jeżdżących rekreacyjnie, natomiast wyższa wartość lepiej sprawdzi się dla osób o zaawansowanych umiejętnościach narciarskich. Ponadto przy wyborze obuwia z odpowiednim flexem, warto kierować się także innymi czynnikami, między innymi: wagą, czy wzrostem. Osoby o większej masie ciała powinny niezależnie od stopnia zaawansowania, wybierać obuwie z wyższą wartością flexu. Optymalna twardość butów narciarskich jeżdżącej rekreacyjnie kobiety to flex o wartości 70-90, dla lepiej jeżdżących pań odpowiedni będzie flex od 90 do 110. Dobrze jeżdżący panowie zwykle wybierają flex w przedziale od 100 do 130.

CECHY BUTÓW NARCIARSKICH - JAKI TYP BUTÓW BĘDZIE DLA CIEBIE NAJLEPSZY?

Właściwie dobrane buty narciarskie powinny zapewniać komfort podczas jazdy, niezależnie od stopnia zaawansowania, czy stylu narciarstwa. Wybierając obuwie narciarskie, szczególną uwagę należy zwrócić na: rozmiar, flex, kształt cholewki, czy inne dodatkowe cechy. Co więcej, właściwie dobrane buty narciarskie, zapewnią odpowiednią kontrolę nad nartami, a co za tym idzie, zminimalizują ryzyko wystąpienia urazów oraz kontuzji. Twardość, długość i szerokość to cechy, na które należy zwrócić szczególną uwagę, podczas dobierania odpowiedniego obuwia na narty. Przy wyborze butów narciarskich warto zwrócić uwagę również na materiał izolacyjny, który został użyty w butach wewnętrznych. Przebywając cały dzień na mrozie warto wybrać te modele, które posiadają sprawdzoną izolację termiczną, która zadba o nasz komfort cieplny. W ofercie Adventure Sports dostępne są buty posiadające izolację 3M Thinsulate Stretch, WinTherm czy Merino Wool, które gwarantują uczucie ciepła podczas jazdy. Jeżeli jesteś prawdziwym zmarzluchem wybierz te z podgrzewanym elektrycznie butem wewnętrznym.

 

BUTY NARCIARSKIE DAMSKIE, BUTY NARCIARSKIE MĘSKIE I DLA DZIECI

Panie powinny wybierać buty narciarskie damskie, które dopasowane są do damskiej anatomicznej budowy nogi – szybciej poszerzająca się łydka, krótki Achilles, niżej usadowiona kostka. Dodatkowo więcej ociepliny pod stopą i w palcach, niższa cholewka, specjalnie zaprojektowane do kobiecej stopy buty narciarskie w zapewniają bardzo duży komfortu podczas całodziennej jazdy.

Buty narciarskie męskie z kolei, posiadają wyższą cholewkę, a but wewnętrzny jest inaczej wstępnie ukształtowany. Ponadto modele te, różnią się od siebie kolorami i wzorami. Warto wiedzieć, że dla najmłodszych pasjonatów zimowych sportów przeznaczone są buty narciarskie dla dzieci. Zostały one zaprojektowane tak, aby były idealnie dopasowane do łydki i stopy dziecka. Artykuł o doborze butów dla dzieci znajdziesz na naszym blogu. Właśnie takie obuwie znajdziesz w sklepie Adventure Sports.

JAKI TYP BUTÓW BĘDZIE DLA CIEBIE NAJLEPSZY?

Wybierz takie obuwie, które będzie idealnie komponowało się z Twoim stylem narciarstwa. Inne obuwie sprawdzi się do narciarstwa rekreacyjnego, sportowego czy skitourowego. Zanim wybierzesz idealne narty, zaopatrz się w obuwie, które zapewni Ci komfort jazdy w każdych warunkach i kontrolę nad każdą nartą. Prawidłowo dopasowane obuwie narciarskie to bez wątpienia klucz do sukcesu w jeździe na nartach. Zwróć uwagę także na stopień zaawansowania. Buty narciarskie, które znajdziesz w sklepie Adventure Sports, umożliwią Ci bezpieczną jazdę w każdych warunkach. Zapoznaj się także z pozostałą ofertą sklepu i sprawdź akcesoria narciarskie.

 

Dobór odpowiedniego obuwia narciarskiego jest bardzo ważny. Właściwie dopasowane buty narciarskie zapewniają komfort i bezpieczeństwo na stoku, nawet w trudnych warunkach panujących na stoku. Co więcej, odpowiednio dobrane obuwie ma wpływ na kontrolę nad nartami. Buty narciarskie należy dopasować także do stopnia umiejętności i stylu narciarstwa. Marka takiego typu obuwia także ma znaczenie. Warto wybierać sprawdzone obuwie, które cechuje wysoka jakość wykonania i komfort użytkowania.

Zostaw komentarz

DARMOWA DOSTAWA
OD 300 ZŁ

ZWROT

DO 14 DNI

DARMOWY

ODBIÓR W SKLEPIE

TYLKO ORYGINALNE
PRODUKTY